Tradycji staje się zadość – po czterech latach przerwy znów w murach nietążkowskiej szkoły odbywa się Festiwal Kulinarny. Pandemia i kilkuletnie obostrzenia nie pozwoliły na organizację festiwalu przez ostatnie lata. Jednakże teraz nastąpił moment wielkiego powrotu. Impreza po raz pierwszy została zorganizowana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych (wówczas Ponadgimnazjalnych) im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie 19.04.2012 r. To jedno z najbardziej znanych wydarzeń w regionie. Jego popularność w dużej mierze wynika z tego, że do wspólnej rywalizacji zapraszani są m.in. właściciele lokalnych restauracji, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele okolicznych szkół podstawowych, mieszkańcy gminy Śmigiel i okolic oraz chętni do wspólnej zabawy przedstawiciele innych organizacji i przedsiębiorstw. Wydarzenie początkowo nosiło miano Wielkanocnego Festiwalu Kulinarnego, jednakże ostatecznie przyjęła się nazwa Festiwal Kulinarny. Zmiana nazwy pozwoliła na poszerzenie menu i zróżnicowanie przygotowywanych dań przez toczące rywalizację zespoły.
Dzisiejszy, IX Festiwal Kulinarny, patronatem honorowym objęli Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronami medialnymi wydarzenia zostali Radio Elka i Gazeta Kościańska – Tygodnik Regionalny. Nagłośnienie oraz opiekę techniczną zapewniła firma Scenika Pro Event. Gościem szczególnym wydarzenia był Patryk Wróblewski, srebrny medalista plebiscytu „Kucharz – Odkrycie Roku 2009”, zwycięzca Mistrzostw Wielkopolskich Restauracji oraz Festiwalu Kuchni Wielkopolskiej, kucharz „Restauracji Toscania”, który zaprezentował pokaz kulinarny. Sponsorem produktów wykorzystanych podczas pokazu kulinarnego była „Restauracja Toscania”. Osobami czuwającymi nad organizacyjną stroną wydarzenia były nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: p. Katarzyna Snela oraz p. Renata Fijałkowska. Całą uroczystość poprowadził p. Marcin Grzesiak. Całemu wydarzeniu towarzyszyły umilające czas występy wokalne pod kierunkiem p. Marcina Dąbrowskiego.
Rywalizacja przebiegała w dwóch konkurencjach. Pierwszą był konkurs gotowania na żywo w formule Black Box. Polegał on na przygotowaniu przez zespoły potraw z losowo wybranych produktów zamkniętych w koszykach. Należy nadmienić, iż członkowie zespołów nigdy wcześniej ze sobą nie współpracowali. Główna konkurencja rozgrywana była na scenie szkolnej auli. Tam, przy trzech stanowiskach kuchennych, rywalizowały drużyny składające się z czterech losowo wybranych osób spośród:
– zaproszonych gości (szkolnych doradców zawodowych)
– pań z okolicznych miejscowości
– uczniów zaprzyjaźnionych szkół podstawowych
– uczniów ZSP w Nietążkowie.
Zespoły miały czas na przygotowanie przynajmniej dwóch potraw, które następnie oceniało jury w składzie:
– p. Teodozja Ratajczak – przewodniczący jury
– p. Halina Senftleben – Samol – sekretarz jury
– p. Paweł Smelkowski Restauracja POEMAT – członek jury
– p. Karol Jankowski Restauracja MARTA – członek jury
– p. Aniela Kołacińska – członek Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły.